Навіны

Сёння адбыу́ся фізкультурны досуг у нашых выхаванцау́.
Яны сустрэліся з дзяу́чынкай Пэпі і разам весела правялі час.

На падставе пастановы Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 15 снежня 2018 г. № 906 "аб пераносе рабочых дзён у 2019 годзе" і з улікам спецыфікі працы працоўны дзень пятніца 8 лістапада пераносіцца на суботу 16 лістапада. Выхадныя дні 7, 8, 9, 10 лістапада .

Залатая восень - адно з самых яркіх і маляўнічых часоў года. Традыцыйна, у кастрычніку, у нашай установе прайшло восеньскае свята «Чароу́ныя парасоны восені». Для дзяцей гэта запамінальнае, радаснае і яркае свята, якое дапамагае ім замацаваць ўяўленні пра восень як пару года. Вось і сёння ў госці да дашкалят прыйшла Восень са сваімі восеньскімі падарункамі. Разам з ёй і іншымі казачнымі персанажамі дзеці весела і заўзята гулялі, спявалі песні, чыталі вершы і адгадвалі загадкі на восеньскую тэматыку. Дзеці і госці атрымалі шмат уражанняў і задавальнення.

24 кастрычніка для выхаванцаў сярэдняга і старэйшага дашкольнага ўзросту кіраўнік фізвыхавання Сайко Н.В. правяла фізкультурнае свята «У краіне весёлых гульняў».
Дзеці атрымалі радасны настрой ад сумеснай рухальнай актыўнасці і непаўторныя яркія ўражанні.

Рэспубліканская добраахвотная акцыя «Чысты лес» пройдзе ў Беларусі 19 кастрычніка. Кампанія па навядзенні парадку ў лясным фондзе будзе прымеркаваная да Года малой радзімы. На працягу дня валанцёры змогуць дапамагчы лясгасам ў ліквідацыі несанкцыянаваных звалак будаўнічых і бытавых адходаў, старонніх прадметаў у лясах, якія прымыкаюць да аўтамабільных і чыгуначных дарог, вакол населеных пунктаў, садаводчых таварыстваў і дачных кааператываў. Асаблівая ўвага будзе нададзена месцам масавага адпачынку насельніцтва, а таксама добраўпарадкаванні памятных аб'ектаў.

З 16 кастрычніка па 1 лістапада 2019 г. праводзіцца рэспубліканская пажарна-прафілактычная акцыя па папярэджанні пажараў і гібелі людзей ад іх у жыллёвым фондзе «За бяспеку разам».

14 кастрычніка 2019 года ў установе адукацыі прайшла рэспубліканская прафсаюзная акцыя "Павіншуем маму разам".

Флікер на вопратцы - на сённяшні дзень рэальны спосаб зберагчы дзіця ад траўмы на неасветленай дарозе. Прынцып дзеяння яго заснаваны на тым, што святло, трапляючы на рабрыстую паверхню са спецыяльнага пластыка, канцэнтруецца і адлюстроўваецца ў выглядзе вузкага пучка. Калі фары аўтамабіля "выхопліваюць" хай нават маленькі святлоадбівальнік, вадзіцель здалёк бачыць яркую светлавую кропку. Таму шансы, што пешаход або веласіпедыст будуць заўважаныя, павялічваюцца ў шмат разоў.

Зацверджана новая вучэбная праграма па дашкольнай адукацыі

З 12 верасня 2019 года ўступае ў сілу пастанова Міністэрства адукацыі РБ аб зацвярджэнні тыпавога вучэбнага плана дашкольнай адукацыі.

У 2019/2020 навучальным годзе плата за падручнікі складае:
12,75 руб. - для школьнікаў, якія атрымліваюць сярэднюю адукацыю з 1 па 11 класы;
5,1 руб. - для дашкольнікаў, якія атрымліваюць дашкольную адукацыю
- Пастанова Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 2018/08/28 г. № 621 "Аб унясенні змяненняў у пастанову Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь ад 24 чэрвеня 2011 г. № 839"

З 1 па 10 верасня ў Беларусі пройдзе Рэспубліканскі дзень бяспекі з удзелам усіх суб'ектаў прафілактыкі. У дзень бяспекі будуць праводзіцца мэтанакіраваныя прафілактычныя мерапрыемствы па папярэджанні надзвычайных сітуацый, правапарушэнняў і злачынстваў, а таксама навучанне паводзінам ва ўмовах пажараў, аварый, аказанні першай медыцынскай дапамогі.

Згодна з пастановай Савета Міністраў № 504 ад 31 ліпеня 2019 года ў Рэспубліцы Беларусь павялічваюцца нормы расходаў на харчаванне асобных катэгорый навучэнцаў ва ўстановах адукацыі. Так, на харчаванне ў яслях, яслях-садах, дзіцячых садках, дашкольных цэнтрах развіцця дзіцяці, спецыяльных яслях-садах і дзіцячых садках, вучэбна-педагагічных комплексах грашовыя нормы расходаў выраслі на 10%.

Паважаныя Беларусы! Прыміце шчырыя віншаванні з Днём Незалежнасці Рэспублікі Беларусь. 3 ліпеня займае асаблівае месца ў гісторыі дзяржавы, з'яўляецца яркім увасабленнем гераічнага мінулага беларускага народа ў барацьбе за вызваленне Радзімы, сімвалам гераізму, воінскай доблесці і патрыятызму, веры і аптымізму для будучых пакаленняў.

Дарагія бацькі! Адміністрацыя ўстановы дашкольнай адукацыі звяртае вашу ўвагу на адпачынак на беразе вадаёмаў. Скарыстайце з нашых рэкамендацый і захавайце здароўе і жыццё вашым дзецям.